Cv Örnekleri Blog Yazıları

Sistemde Şuanda 567 okunması gereken makale var.


Cv Hazırlama

 • 2020-05-25 16:21:36
 • 0 yorum
3 Okundu

Cv Hazırlama

Günümüzde CV işe giriş için en gerekli materyal olmuş bulunmaktadır. Bu yüzden hazırlamış olduğunuz CV’nizin profesyonel bir şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir. Peki CV Örnekleri nizde hangi başlıkların bulunması gerekmektedir?

 • Kişisel bilgileriniz
 • Olumlu kişisel özellikler
 • Teknik ve bilgisayar bilgileri
 • Uzmanlık ile ilgili alınan kurslar ya da katılınan seminerler
 • Eğitim bilgileri
 • Staj deneyimleri
 • Diğer başarılar
 • İş deneyimi (yaz aylarında veya okul dönemide part time çalışılan işler)

Elbette maddeler uzatılabilir ancak bunlar bir CV’nin demir başları desek yeridir. Hemen sizlere konu başlıkları hakkında detaylı ve kısa bilgileri verdikten sonra CV hazırlama ya başlayabilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz

Adınız, soyadınız, doğum tarihiniz, askerlik durumunuz, medeni durumunuz gibi tam karşılığıyla kimliğinde olan bilgilerinizin bulunduğu bölümdür. Bu bölüm iş verenin ilk baktığı bölüm olması dolasıyla önem teşkil eder. Çünkü bazı şirketler veya alabileceğiniz şirket pozisyonlarında askerlik durumu veya medeni durum fazlasıyla önemlidir. Bu yüzden başvurada bulunacağınız şirketi daha önceden araştırıp bu gibi durumlarda nasıl kişiler aradığını bilmeniz gerekmektedir.

Olumlu kişisel özellikler

Bu konu başlığı altında kendinizde olumlu olduğunu düşündüğünüz (dürüst, çalışken, hırslı, ileri görüşlü v.b.) bazı kişilik özelliklerini yazıp iş verenin sizin hakkınızda küçük bile olsa bir bilgi edinmesini sağlayabilirsiniz.

Teknik ve bilgisayar bilgileri

Belki de en çok aranan ve özen gösterilen bölümlerden biridir. Çünkü günümüzde bilgisayarın kullanmadığı bir alan veya şirket bulunmamaktadır. Yapılan her işlem bilgisayarlarda işlenir ve yine bilgisayarlarda depolanır. Bu yüzden bilgisayar ve bilgisayar programlarını kullanmasını bilmelisiniz. Profesyonel bir bilgisayar programcısı olun demiyoruz ancak hiç değilse microsoft office programlarını detaylı bir şekilde kullanıyor ve düzenleyebiliyor olmanız sizin için çok büyük bir artı puan olacaktır.

Uzmanlık ile ilgili alınan kurslar ya da katılınan seminerler

Üniversiteden yeni mezun oldunuz ve herhangi bir iş deneyiminiz yok. Malesef işe girme olasılığın yok denecek kadar az olacak. Çünkü kimse sizi tanımıyor ve deneyiminiz yok haliyle sizin sıfırdan eğitmek gerekecek ve çoğu şirket bunu yapmayı tercih etmiyor. Bu yüzden özellikle üniversite yıllarınızda kendi alanınızda almış olduğunuz kurs veya seminer sertifakalarınızı CV’nizde bulundurmanız gerekmektedir. Bu sayede sizin tamamen boş biri olmadığınızı göstermiş olacaksınız.

Eğitim bilgileri

Mezun olduğunuz lise ve üniversite bilgilerinizi Örnek CV‘nize girmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde lise diploması olmasa bile üniversite diplomanızı kesinlikle elinizde tutmanız gerekiyor. Günümüzde tek üniversite diplomasını geçtik iki üniversite diploması olanın bile çalışma hayatına ne kadar zor atıldığını hepimiz bilmekteyiz.

Staj deneyimleri

Başvuruda bulunduğunuz şirketle aynı sektörde olan başka bir şirkette staj yapmışsanız bu sizin için çok büyük bir artı puan olacaktır. Çünkü hem siz deneyimli ve donanımlı biri olacaksınız hem de başvurada bulunan şirket sizi tekrar eğitmek zorunda kalmayacaktır.

Diğer başarılar

Elde etmiş olduğunuz yabancı dil başarıları, yarış başarıları, herhangi bir kurs başarısı veya üniversite derece başarısı da sizin çalışkan ve zeki biri olduğunuzu gösterebilir. Bu sayede herhangi bir deneyime sahip olmasanız bile geleceğinizin parlak olabileceğini düşündürtüp kendinize iş kapısı açabilirsiniz.

İş deneyimi (yaz aylarında veya okul dönemide part time çalışılan işler) 

Bu kategoride yer alan bilgilerinizle staj deneyimleri bölümünde yer alan bilgileriniz neredeyse aynı diyebiliriz. Ancak yine de aynı olduğu için yazmamak olmaz. Çünkü geçmişinizde ne kadar deneyim ve tecrübe varsa bunların hepsini yeni iş vereninize göstermeniz gerekmektedir. Bu sayede sizin hiçbir tecrübeye veya deneyime sahip olmayan yeni üniversite mezunu bir öğrenci olmadığınızı ortaya koyabilirsiniz.


Yazı Hakkındaki Görüşler

 • 2020-05-25 16:22:52 Hande

  Çok güzel bir anlatım.

 • 2020-05-25 16:23:28 Caner tosun

  Sade ve profesyonel bir anlatım olmuş elinize sağlık.

Sen de Yorumla!